غلامحسین بسته آهنگ
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ غلامحسین بسته آهنگ
آرشیو وبلاگ
      هیئت آل یاسین علیه السلام خورموج (بحث مهدویت و امامت و همچنین برنامه های مختلف فرهنگی)
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای نویسنده: غلامحسین بسته آهنگ - ۱۳٩٠/۱/٩

  نظرات ()
نگاهى به مهمترین نکات بیانات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوى‏ نویسنده: غلامحسین بسته آهنگ - ۱۳٩٠/۱/٩

 

نگاهى به مهمترین نکات بیانات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوى‏

سال "جهاد اقتصادى "

خبرگزاری فارس: بیانات مقام معظم رهبرى در روز آغاز سال نو در حرم مطهر رضوى همیشه یکى از مهمترین و جامع‏ترین بیانات ایشان در جمع‏بندى کلى اوضاع سال‏گذشته و روشن نمودن مسیر حرکت انقلاب در سال جدیدى است که در پیش روست.

به گزارش خبرگزاری فارس، بیانات مقام معظم رهبرى در روز آغاز سال نو در حرم مطهر رضوى همیشه یکى از مهمترین و جامع‏ترین بیانات ایشان در جمع‏بندى کلى اوضاع سال‏گذشته و روشن نمودن مسیر حرکت انقلاب در سال جدیدى است که در پیش روست. امسال نیز به توفیق الهى شاهد آن بودیم که رهبر گرانقدر ملت ایران در جمع زائران و مجاوران حرم رضوى در روز اول سال در سخنرانى مهمى به تحلیل مسائل کشور و جهان پرداختند و طى سه بخش مهم زیر به ایراد سخنانى پرداختند:
1. جمع‏بندى سالى که گذشت.
2. تبیین شعار سال جدید و وظایفى که همگان خصوصا مسؤولان نسبت به آن دارند.
3. تحلیل اوضاع منطقه و بیان نکات مهمى در این زمینه‏
سال گذشته سال همت مضاعف و کار مضاعف بود. در این سال ملت ایران و مسؤولان کشور در دستگاه‏هاى اجرایى و تقنینى و قضایى تلاش کردند تا با همت و کار مضاعف اهداف کلان کشور را محقق سازند و به لطف خداى متعال در این زمینه به دستاوردهاى خوبى نیز دست یافتند که برخى از آن‏ها عبارتند از: عرصه علم و فن‏آورى، عرصه اقتصادى، هدفمند کردن یارانه‏ها، اصلاح الگوى مصرف، افزایش صادرات غیر نفتى، مواجهه با تحریم‏ها و... که به تعبیر مقام معظم رهبرى: "به هر حال آنچه که سال 89 براى ما مشخص کرده است، این است که بحمداللَّه این سال به معناى واقعى کلمه، سال همت مضاعف و کار مضاعف بود. البته سال 89 خصوصیت ویژه‏اى ندارد؛ امسال هم، سال بعد هم، ده سال بعد هم، سال همت مضاعف و کار مضاعف است. ملت ایران و مسؤولین در هر دوره‏اى بایستى همت بلند و همت مضاعف داشته باشند و کار مضاعف بکنند تا ما بتوانیم به آنجائى که شایسته ملت ایران است، ان‏شاءاللَّه برسیم. "
در زمینه شعار سال نیز رهبر معظم انقلاب بر نکات اساسى و مهمى تأکید نمودند که به طور خلاصه مى‏توان بیان داشت که برخى از الزامات عمل به شعار سال از منظر ایشان عبارت است از:اولاً داشتن روحیه جهادى لازم است. دوم، استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه، سوم مبتلا نشدن کشور به مسائل حاشیه‏اى، چهارم حفظ اتحاد و انسجام ملى، پنچم عدم برخورد تبلیغاتى و خوددارى از تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و به جاى آن توجه جدى به عمل به شعار سال و در نهایت توجه به این نکته که محوریت اقتصاد، به معناى غفلت از عرصه‏هاى دیگر تلقى نشود. سومین محور از بیانات رهبر معظم انقلاب تحلیل اوضاع منطقه بود که برخى از مهمترین نکات این بیانات به شرح زیر است: شناخت خصوصیات اصلى حوادث منطقه اولین نکته مهم است و دو خصوصیت اصلى این تحولات عبارتند از حضور مردم و اسلام خواهى. مسأله مهم بعدى این است که موضع استکبار جهانى و خصوصا آمریکا را در این زمینه بشناسیم. رهبر معظم انقلاب در بیان موضع آمریکا خاطر نشان ساختند که آمریکا ابتدا دچار تحیر و بهت زدگى شد، سپس تلاش براى حفظ دیکتاتورها نمود و پس از آن با در پیش گرفتن موضع منافقانه در ظاهر مدعى حمایت از مردم شد ولى دو استراتژى فرصت طلبى و شبیه‏سازى را در پیش گرفت. بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب نظام آمریکایى را منافق اصلى در اوضاع منطقه مى‏خوانند. از سوى دیگر باید خاطر نشان ساخت که موضع جمهورى‏اسلامى ایران در اوضاع منطقه کاملا روشن و حمایت از ملت‏ها در برابر حکومت‏هاى سرکوبگر و فاسد آن‏هاست. در میان تحولات منطقه دو کشور بحرین و لیبى با وضعیت قابل توجهى روبرو شده‏اند. در لیبى سرکوب گسترده و وحشیانه مردم توسط دیکتاتور دیوانه این کشور را شاهد هستیم و در بحرین سرکوب وحشیانه مردم این کشور توسط نظامیان خارجى و ورود ارتش سرکوبگر عربستان سعودى به این کشور. به عنوان آخرین نکته باید خاطر نشان ساخت که دسیسه دشمن در تحولات منطقه و خصوص بحرین این است که این تحولات را درگیرى شیعه و سنى نشان دهند و همگان باید توجه داشته باشند که چنین رویکردى به نفع آمریکا و بزرگترین خدمت به استکبار است که به جاى پى‏گیرى اهداف اصلى انقلاب مردم بحرین آن‏ها را وارد یک درگیرى بى‏حاصل و مضر نماییم که دشمنان اسلام از آن بهره مى‏برند. ملت بحرین البته ملتى مسلمان هستند و باید از حکومت سرکوبگر و وابسته و ظالمى که براى سرکوب مردمش به نیروى خارجى متوسل مى‏شود آزاد شوند و این درحالى است که این تحولات در بحرین ارتباطى با شیعه و سنى بودن ندارد.

نوروز در ایران اسلامى چنان رنگ و بوى دینى به خود گرفته است که نمى‏توان میان این امر طبیعى و این عید قدیمى و دستورات اسلامى که در این زمینه وارد شده است فاصله و دورى‏اى احساس کرد. به تعبیر مقام معظم رهبرى ملت ایران از این عید نیز براى معنویت و تعالى مورد نظر اسلام عزیز استفاده مى‏کنند: "حقیقت این است که مردم عزیز کشور ما در طول سالیان متمادى و بخصوص در اوقات حاکمیت نظام اسلامى بر کشور، از عید نوروز هم براى معنویت، براى معرفت، براى نزدیکى به خدا استفاده کرده‏اند. شاهد هم این است که شما در ساعت تحویل اگر ملاحظه کنید، مى‏بینید بیشتر مردم در مراکز دینى، در بارگاه‏ها، در زیارتگاه‏ها و مشاهد مشرفه و در مساجد مشغول توجه و دعا و ذکرند. معناى این حرکت عظیم این است که ملت ایران از این آئین و از این سنت هم براى دین بهره‏بردارى مى‏کند. این باید خط شاخصى باشد براى ما در همه امور، که براى پیشرفت معرفت خود، معنویت خود، دین خود، استقرار احکام اسلامى و معارف اسلامى و اخلاق اسلامى بهره‏بردارى کنیم. امیدوارم خداوند متعال همه ما و همه ملت ایران را بر این کار موفق بدارد. "
اما باید توجه داشت که هر ساله و در ایام نوروز بیانات مقام معظم رهبرى در روز آغاز سال نو در حرم مطهر رضوى‏همیشه یکى از مهمترین و جامع‏ترین بیانات ایشان در جمع‏بندى کلى اوضاع سال‏گذشته و روشن نمودن مسیر حرکت انقلاب در سال جدیدى است که در پیش روست. امسال نیز به توفیق الهى شاهد آن بودیم که رهبر گرانقدر ملت ایران در جمع زائران و مجاوران حرم رضوى در روز اول سال در سخنرانى مهمى به تحلیل مسائل کشور و جهان پرداختند و طى سه بخش مهم زیر به ایراد سخنانى پرداختند:
4. جمع‏بندى سالى که گذشت.
5. تبیین شعار سال جدید و وظایفى که همگان خصوصا مسؤولان نسبت به آن دارند.
6. تحلیل اوضاع منطقه و بیان نکات مهمى در این زمینه‏
ما در ادامه به صورت خلاصه به تبیین این محورهاى مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى خواهیم پرداخت:
1. جمع‏بندى سالى که گذشت.
سال گذشته سال همت مضاعف و کار مضاعف بود و به لطف خدا تحقق این شعار در این سال به خوبى صورت گرفت و به تعبیر مقام معظم رهبرى: "شعار سال 89 - یعنى "همت مضاعف و کار مضاعف " - در طول سال مورد توجه قرار گرفت و ملت ما در بخشهاى گوناگون توانستند حقیقتاً از خودشان یک همت والا و بلند نشان دهند و کارِ مضاعف انجام بگیرد. البته نتائج همت بلند و کار مضاعف در بلندمدت شناخته خواهد شد؛ اما در همین نگاه ابتدائى هم که انسان نگاه مى‏کند به اوضاع سال 89 و آنچه که مسؤولان کشور انجام دادند و آنچه که ملت عزیز ما در همراهى با مسؤولان و خودشان آن را نشان دادند و به عرصه آوردند، نشانه‏هاى همت مضاعف و کار مضاعف را مى‏بیند. در بسیارى از عرصه‏ها این معنا مشهود است. " بنابراین در این سال ملت ایران و مسؤولان کشور در دستگاه‏هاى اجرایى و تقنینى و قضایى تلاش کردند تا با همت و کار مضاعف اهداف کلان کشور را محقق سازند و به لطف خداى متعال در این زمینه به دستاوردهاى خوبى نیز دست یافتند که برخى از آن‏ها عبارتند از:

عرصه‏هاى مختلف همت مضاعف و کار مضاعف:
در سال همت مضاعف و تلاش مضاعف، ملت ایران و در عرصه‏هاى مختلفى به موفقیت دست یافتند که برخى از این عرصه‏ها عبارتند از:

عرصه علم و فن‏آورى‏
در عرصه علم و فن‏آورى ملت ایران در این سال به دستاوردهاى مهمى دست یافت. رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند: "آنچه که در بخش دانش پیشرفته و فناورى بالا امروز در کشور وجود دارد و در حال وقوع است، بسیار بیش از آن مقدارى است که به مردم اطلاع‏رسانى شده است؛ این را من مى‏توانم به شما عرض کنم. از چند سال پیش، یک حرکت علمىِ برجسته‏اى در بخشهاى مختلف آغاز شده است، که خوشبختانه روزبه‏روز بر شتاب این حرکت افزوده شده است. "
عرصه علم و فن‏آورى در ایران چند خصوصیت خاص خود را دارد که یکى از آن‏ها جوان بودن عالمان ایرانى است. به تعبیر معظم له: نکته اول این است که بیشتر این دانشمندانى که این کارها را دارند انجام مى‏دهند، دانشمندان جوانند. عمر متوسط دانشمندانى که در این کارها مشغول فعالیت هستند، سى و پنج سال است - یعنى غالباً جوان - که حتماً بایستى به این جوانها اعتماد بشود. البته اساتید کارکشته و مؤمن هم در این کار نیز مشغول هستند، که بسیار مغتنم است.
نکته دیگر مسأله خودباورى و اعتماد به نفس نیروى انسانى در این عرصه است که به تعبیر مقام معظم رهبرى: "مجموعه‏اى که این کارهاى عظیم و گسترده را انجام مى‏دهد، داراى روحیه قوى، داراى اعتماد به نفس بالا، داراى خودباورى است؛ که سرمایه اصلى این است. سرمایه اصلى، نیروى انسانى است. "
مسأله مهم دیگر "تکمیل زنجیره علم، فن‏آورى، تولید محصول و تجارى‏سازى " است که این 4 مرحله باید در کنار هم واقع شوند تا به تعبیر معظم له: "نکته بعدى در مسأله پیشرفت علم این است که زنجیره علم، فناورى، تولید محصول و تجارى‏سازى - که این زنجیره بسیار مهمى است - در حال شکل‏گیرى است؛ یعنى دانش را تولید مى‏کنند، آن را تبدیل به فناورى مى‏کنند، محصول را تولید مى‏کنند، محصول را به بازار تجارت جهانى مى‏آورند و براى کشور تولید ثروت میکنند. این دانش فقط دل‏خوشکنک نیست، که ما بدانیم حالا در این زمینه پیشرفت کردیم؛ نه، این دانش کشور را ثروتمند مى‏کند، سودش به همه مردم مى‏رسد. "

عرصه اقتصادى‏
هدفمند کردن یارانه‏ها
عرصه دیگرى که در آن همت و تلاش مضاعف چهره نمود عرصه اقتصادى است که یکى از مهمترین بخش‏هاى آن اجراى طرح هدفمند کردن یارانه‏ها بود. به تعبیر رهبر معظم انقلاب: "زمینه دیگر...عرصه‏هاى اقتصادى است که یک نمونه آن، گام بلند هدفمند کردن یارانه‏هاست...همه صاحبنظران اقتصادى - چه آن کسانى که از لحاظ دیدگاه‏هاى اقتصادى با دولت فعلى موافقند و چه آن کسانى که دیدگاه‏هاى اقتصادى آن‏ها مخالف با نظرات دولت فعلى است - متفقند که هدفمند کردن یارانه‏ها یک کار بسیار لازم، بسیار اساسى و بسیار مفید است. این، جزو آرزوهائى بود که سالهاى گذشته از دولتها مطالبه مى‏شد. ورود در این میدان، کار دشوار و سختى است؛ زمینه‏ها هم آماده نبود. بحمداللَّه اکنون این کار شروع شده است. همکارى ملت و دولت در این زمینه هم انصافاً عالى بود. حرکت مردم در جهت هدفمند کردن یارانه‏ها، حرکت عالى‏اى بود. آثار این کار در آینده بتدریج آشکار مى‏شود؛ اگرچه تا امروز هم بعضى از آثار مثبت آن آشکار شده است. "
اصلاح الگوى مصرف‏
بخش دیگرى از همین عرصه اقتصادى مسأله مهم "اصلاح الگوى مصرف " است که به تعبیر معظم له: "یک هدف دیگر، مدیریت مصرف منابع عمومى کشور است؛ از جمله آب، از جمله انرژى. در دو سال قبل از این، ما شعار سال را "اصلاح الگوى مصرف " قرار دادیم؛ صرفه‏جوئى، دورى از اسراف. این، یکى از راه‏هائى است که مى‏تواند الگوى مصرف را به معناى واقعى کلمه اصلاح کند؛ کمااین‏که تاکنون هم آثارى از آن دیده شده است. در همین چند ماهى که هدفمندى یارانه‏ها دارد اجرا مى‏شود، مصرف انرژى پائین آمده است؛ که این به نفع کشور است. "

افزایش صادرات غیر نفتى‏
بخش دیگر از جمله کارهائى که باز همت مضاعف را در زمینه اقتصاد نشان مى‏داد، افزایش صادرات غیرنفتى است. بودجه کشور ما متأسفانه از ده‏ها سال پیش به این طرف، وابسته به نفت است... این شیوه غلطى است. من سالها پیش این را گفتم که یکى از آرزوهاى من این است که یک روزى ما بتوانیم کشور را جورى اداره کنیم که حتّى اگر لازم بود، یک قطره نفت هم صادر نکنیم و کشور اداره شود. این چیزى است که تا امروز پیش نیامده است. البته کار آسانى هم نیست، کار بسیار مشکلى است. افزایش صادرات غیرنفتى موجب مى‏شود که ما به این هدف نزدیک شویم؛ و این کار دارد انجام مى‏گیرد. سال 89 گام بلندى در این راه برداشته شد.

مواجهه با تحریم‏ها
ازجمله چیزهائى که همت مضاعف را در زمینه اقتصادى نشان مى‏دهد، مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحریمها است... از اول سال 89 این‏ها به خیال خودشان حرکت تحریم ایران را تشدید کرده‏اند. خودشان در محاسباتشان - که خبرهایش به ما مى‏رسید - صحبت مى‏کردند، مى‏گفتند که این تحریمها پنج شش ماهه جمهورى اسلامى و ملت ایران را به زانو درمى‏آورد؛ تصورشان این بود... یک برخورد هوشمندانه و قدرتمندانه‏اى با این تحریمها انجام گرفت و تیغ دشمن کُند شد. دشمن نتوانست با این تحریمها به هدفهاى خود دست پیدا کند. خوشبختانه با تلاش زیاد، با کار متراکم شبانه‏روزى، مسؤولان در بخشهاى مختلف توانستند از این عقبه عبور کنند. امروز خود غربى‏ها اعتراف میکنند، مى‏گویند تحریم ایران دیگر فایده‏اى ندارد.
بنابر این در جمع بندى سال 89 مى‏توان گفت که "به هر حال آنچه که سال 89 براى ما مشخص کرده است، این است که بحمداللَّه این سال به معناى واقعى کلمه، سال همت مضاعف و کار مضاعف بود. البته سال 89 خصوصیت ویژه‏اى ندارد؛ امسال هم، سال بعد هم، ده سال بعد هم، سال همت مضاعف و کار مضاعف است. ملت ایران و مسؤولین در هر دوره‏اى بایستى همت بلند و همت مضاعف داشته باشند و کار مضاعف بکنند تا ما بتوانیم به آنجائى که شایسته ملت ایران است، ان‏شاءاللَّه برسیم. "
2. تبیین شعار سال جدید و وظایفى که همگان خصوصا مسؤولان نسبت به آن دارند.
در مورد سال 90 و شعار سال جدید و آنچه باید در این سال صورت گیرد رهبر معظم انقلاب اولا خاطر نشان ساختند که از میان فهرست مسائل ضرورى کشور به مسأله جهاد اقتصادى پرداخته‏اند و آن را ضرورى‏تر شناخته‏اند به تعبیر ایشان: "در مورد شعار امسال و کارى که امسال باید انجام بگیرد. البته سرفصلهاى مهمى وجود دارد که همه داراى اولویتند. مثلاً تحول نظام ادارى یک کار لازم است که باید انجام بگیرد؛ تحول آموزش و پرورش، یک کار بنیانى است؛ جایگاه علوم انسانى در دانشگاه‏ها و در مراکز آموزش و تحقیق، یک کار اساسى است؛ مسائل مربوط به فرهنگ عمومى، مسائل مربوط به اخلاق جامعه، این کارها همه‏اش کارهاى مهمى است؛ لیکن به نظر صاحبنظران، امروز در این برهه از زمان، مسأله اقتصادى از همه مسائل کشور فوریت و اولویت بیشترى دارد. "
اهمیت این مسأله از آن روست که "اگر کشور عزیز ما بتواند در زمینه مسائل اقتصادى، یک حرکت جهادگونه‏اى انجام بدهد، این گام بلندى را که برداشته است، با گامهاى بلند بعدى همراه کند، بلاشک براى کشور و پیشرفت کشور و عزت ملت ایران تأثیرات بسیار زیادى خواهد داشت. " و این امر در نشان دادن نقش الگو و راهنما بودن جمهورى اسلامى ایران براى کشورهاى منطقه تأثیر جدى خواهد داشت. رهبر معظم انقلاب براى ارئه شاخص در این زمینه نیز بر برنامه پنجم توسعه کشور تأکید و فرمودند: "آنچه که در این زمینه با عنوان شاخص وجود دارد و مهم است، رشد پرشتاب کشور به میزان تعیین شده در برنامه پنجم است که اعلام شده است؛ یعنى حداقل رشد هشت درصدى. در این رشد، سهم بیشتر مربوط به بهره‏ورى است؛ یعنى ما بتوانیم از امکانات کشور به شکل بهترى استفاده کنیم. من دو سال قبل در زمینه مسأله صرفه‏جوئى و مشکلاتى که در باب بهره‏ورى وجود دارد، در همین سخنرانىِ اول سال مطالبى عرض کردم. مردم باید این‏ها را بدانند. من به مسؤولان کشور توصیه مى‏کنم که در زمینه اهمیت ارتقاء سهم بهره‏ورى در رشد اقتصادى کشور با مردم حرف بزنند؛ بگویند ارتقاء سهم بهره‏ورى در رشد اقتصادى کشور و همچنین کاهش فاصله درآمدى دهکهاى بالا و پائین جامعه - این شکاف درآمدها، شکاف اقتصادى بین بخشهاى مختلف جامعه - چقدر اهمیت دارد. این فاصله‏ها و شکافها مطلوب ما نیست؛ اسلام این را نمى‏پسندد. تا حدى که در برنامه پنجم تعیین شده است، باید تلاش کنند این کارها انجام بگیرد. "

کاهش نرخ بیکارى وافزایش اشتغال‏
مسأله مهم دیگرى که باید در کنار افزایش بهره‏ورى صورت گیرد مسأله مهم اشتغال است. به تعبیر معظم له: "کاهش نرخ بیکارى و افزایش اشتغال در کشور، از جمله مسائل بسیار اساسى و مهم است. همچنین مسأله افزایش سرمایه‏گذارى بخش خصوصى و کمک به بخش خصوصى که بتواند در زمینه مسائل اقتصادى کشور سرمایه‏گذارى کند، از جمله مسائل مهم و اساسى است؛ که یکى از کارهاى مهم در این باب، ایجاد تعاونى‏هاست، که به وسیله تعاونى‏ها سرمایه‏هاى بزرگ تشکیل بشود و بتوانند در مسائل مهم اقتصادى کشور سرمایه‏گذارى کنند و گره‏هاى مهم را باز کنند و دولت بتواند این کار را انجام دهد. بایستى زیرساختهاى حقوقى و قانونى‏اش آماده شود. این، یعنى حمایت از شکوفائى کار. "
دو کار مهم دیگر در این زمینه "صرفه‏جوئى در مواد اساسى، از جمله صرفه‏جوئى در مصرف آب. " و "مشارکت مستقیم مردم در امر اقتصاد، لازم است. این نیازمند توانمند شدن است " به تعبیر رهبر معظم انقلاب "مشارکت مستقیم مردم در امر اقتصاد، لازم است. این نیازمند توانمند شدن است، نیازمند اطلاعات لازم است؛ که این‏ها را باید مسؤولین در اختیار مردم بگذارند و امیدواریم ان‏شاءاللَّه این روند روزبه‏روز توسعه پیدا کند. البته رسانه‏ها نقش دارند، رادیو و تلویزیون نقش دارند، مى‏توانند مردم را آگاه کنند؛ دولت هم باید فعال برخورد کند و بتوانند ان‏شاءاللَّه مسأله اقتصادى را پیش ببرند. "

الزامات عمل به شعار سال‏
در زمینه شعار سال نیز رهبر معظم انقلاب بر نکات اساسى و مهمى تأکید نمودند که به طور خلاصه مى‏توان بیان داشت که برخى از الزامات عمل به شعار سال از منظر ایشان عبارت است از:اولاً داشتن روحیه جهادى لازم است. دوم، استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه، سوم مبتلا نشدن کشور به مسائل حاشیه‏اى، چهارم حفظ اتحاد و انسجام ملى، پنچم عدم برخورد تبلیغاتى و خوددارى از تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و به جاى آن توجه جدى به عمل به شعار سال و در نهایت توجه به این نکته که محوریت اقتصاد، به معناى غفلت از عرصه‏هاى دیگر تلقى نشود. به تعبیر مقام معظم رهبرى این الزامات عبارتند از:
اولاً روحیه جهادى لازم است.
روحیه جهادى لازم است. ملت ما از اول انقلاب تا امروز در هر جائى که با روحیه جهادى وارد میدان شده، پیش رفته؛ این را ما در دفاع مقدس دیدیم، در جهاد سازندگى دیدیم، در حرکت علمى داریم مشاهده مى‏کنیم. اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحیه جهادى داشته باشیم؛ یعنى کار را براى خدا، با جدیت و به صورت خستگى‏ناپذیر انجام دهیم - نه فقط به عنوان اسقاط تکلیف - بلاشک این حرکت پیش خواهد رفت.
دوم، استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه است‏
تدین جامعه، تدین جوانان ما، در امور دنیائى هم به ملت و به جامعه کمک مى‏کند. خیال نکنند که متدین شدن جوانان، اثرش فقط در روزهاى اعتکاف در مساجد یا در شبهاى جمعه در دعاى کمیل است. اگر یک ملت جوانانش متدین باشند، از هرزگى دور خواهند شد؛ از اعتیاد دور خواهند شد؛ از چیزهائى که جوان را زمینگیر مى‏کند، دور خواهند شد؛ استعداد آن‏ها به کار مى‏افتد، کار مى‏کنند، تلاش مى‏کنند؛ در زمینه علم، در زمینه فعالیتهاى اجتماعى، در زمینه فعالیتهاى سیاسى، کشور پیشرفت مى‏کند. در اقتصاد هم همین جور است. روحیه معنویت و تدین، نقش بسیار مهمى دارد.
یک شرط دیگر این است که کشور به مسائل حاشیه‏اى مبتلا نشود
در بسیارى از اوقات یک مسأله اصلى در کشور وجود دارد که همه باید همت کنند و به سراغ این مسأله اصلى بروند؛ باید مسأله کانونى کشور این باشد؛ اما ناگهان مى‏بینیم از یک گوشه‏اى یک صدائى بلند مى‏شود، یک مسأله حاشیه‏اى درست مى‏کنند، ذهنها متوجه آن مى‏شود... مسائل حاشیه‏اى نباید به میان بیاید. مردم ما خوشبختانه قدرت تحلیل دارند، هوشمندند، هوشیارند؛ مى‏توانند مسائل فرعى و حاشیه‏اى را از مسائل اصلى جدا کنند. توجه شود مسائل حاشیه‏اى کانون توجه افکار عمومى قرار نگیرد.
یک شرط دیگر، حفظ اتحاد و انسجام ملى است.
این اتحادى که امروز در میان مردم و در بین مردم و مسؤولین وجود دارد، مردم به مسؤولینِ خودشان علاقه‏مندند، به آن‏ها اعتماد دارند، به آن‏ها کمک مى‏کنند، با آن‏ها همراهى مى‏کنند، بین خود مردم اتحاد و وحدت وجود دارد، بایستى باقى بماند و روزبه‏روز تقویت شود...مسؤولین کشور هم همین جور؛ آن‏ها هم باید سعى کنند اگر گله‏اى از هم دارند - که گاهى ممکن است این گله‏ها بحق هم باشد - این گله را در معرض افکار عمومى مطرح نکنند؛ این ضربه به اتحاد ملى است؛ این را همه توجه داشته باشند. من به مسؤولین کشور به طور جد این را تذکر و هشدار مى‏دهم... ذهن مردم و دل مردم را ناراحت کنند، مردم را مأیوس کنند؛ بین خودشان حل کنند. مهمترین مسائل دنیا با مذاکره قابل حل است؛ این مسائل جزئى اهمیتى ندارد. پس انسجام قوا با یکدیگر، هماهنگى قوا با یکدیگر هم مهم است.
تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و این‏ها هیچ لزومى ندارد.
البته من این نکته را حتماً تذکر بدهم؛ گاهى اوقات این شعارى که ما براى سال اعلام مى‏کنیم، بعد ناگهان مى‏بینیم همه در و دیوارهاى تهران و شهرهاى دیگر پر شده از تابلو، که این شعار رویش نوشته شده. این فایده‏اى ندارد. گاهى کارهاى پرهزینه‏اى انجام مى‏گیرد؛ چه لزومى دارد؟ آنچه که من از مسؤولین و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است که این شعار را بشنوند، باور کنند و دنبال کنند. تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و این‏ها هیچ لزومى ندارد. اگر هزینه‏اى نداشته باشد، لزومى ندارد؛ اگر هزینه داشته باشد، اشکال هم دارد. هیچ لزومى ندارد کارهاى پرهزینه را انجام بدهند.
محوریت اقتصاد، به معناى غفلت از عرصه‏هاى دیگر تلقى نشود.
البته محوریت اقتصاد که من عرض کردم، به معناى غفلت از عرصه‏هاى دیگر تلقى نشود. در عرصه‏هاى دیگر، مخصوصاً در همان عرصه علم و فناورى، باید به این دانشمندان جوان کمک شود، به آن‏ها اعتماد شود تا بتوانند کارهاى بزرگ را انجام دهند.

3.تحلیل اوضاع منطقه و بیان نکات مهمى در این زمینه‏
سومین محور از بیانات رهبر معظم انقلاب تحلیل اوضاع منطقه بود که در این زمینه نیز رهبر معظم انقلاب به بیانات مهمى پرداختند که برخى از مهمترین نکات این بیانات به شرح زیر است:

دو خصوصیت در این تحولات‏
شناخت خصوصیات اصلى حوادث منطقه اولین نکته مهمى است که رهبر انقلاب پیش از این نیز به تفصیل به آن پرداخته بودند و در این جا به اختصار بیان داشتند که دو خصوصیت اصلى این تحولات عبارتند از حضور مردم و اسلام خواهى: "دو خصوصیت در این تحولات وجود دارد: یکى عبارت است از حضور مردم و دیگرى عبارت است از سمت و سوى دینى در این حرکتها. این، دو عنصر اساسى است. حضور مردم با جسم خودشان؛ همان اتفاقى که در انقلاب اسلامى افتاد. احزاب و پشت میز نشین‏ها و برج عاج نشین‏ها و تحلیلگرهاى ذهنى هیچ کارى نتوانستند انجام دهند. هنر بزرگ امام بزرگوار ما این بود که توانست مردم را وارد صحنه کند. وقتى مردم به عرصه آمدند، جسم خودشان را، دل خودشان را، نیت و همت خودشان را وارد عرصه کردند، گره‏هاى کور باز شد، راه‏هاى بن‏بست گشوده شد. امروز همین اتفاق دارد در کشورهاى دیگر مى‏افتد. "

موضع آمریکائى‏ها چه بود؟
مسأله مهم بعدى این است که موضع استکبار جهانى و خصوصا آمریکا را در این زمینه بشناسیم. رهبر معظم انقلاب در بیان موضع آمریکا خاطر نشان ساختند که آمریکا ابتدا دچار تحیر و بهت زدگى شد، سپس تلاش براى حفظ دیکتاتورها نمود و پس از آن با در پیش گرفتن موضع منافقانه در ظاهر مدعى حمایت از مردم شد ولى دو استراتژى‏فرصت طلبى و شبیه‏سازى را در پیش گرفت. ایشان در تحلیل این روند فرمودند: این که "موضع آمریکائى‏ها چه بود؟ براى ما این مهم است. آمریکائى‏ها اول در مقابل این حوادث متحیر ماندند، دچار بى‏تحلیلى شدند؛ نمیفهمیدند چه دارد اتفاق مى‏افتد، باورشان نمى‏آمد. بعد از آن‏که این حوادث اتفاق افتاد، چون تحلیل درستى از حوادث نداشتند، مردم را نمیشناختند، مواضع متناقضى گرفتند. البته آنچه که تا امروز در مورد این کشورها و دیگر کشورها همواره در رفتار آمریکائى‏ها دیده شده، پشتیبانى از دیکتاتورها بوده است. از حسنى مبارک تا آخرین لحظه‏اى که مى‏شد دفاع کنند، دفاع کردند؛ بعد دیدند دیگر نمیشود، آن وقت انداختنش دور! این هم یک درس عبرتى است براى سردمداران وابسته به آمریکا که بدانند آن وقتى که دیگر تاریخ مصرف خود را طى کنند و فایده‏شان را از دست بدهند، این‏ها مثل یک پارچه کهنه‏اى آن‏ها را دور مى‏اندازند و به آن‏ها اعتنائى نمیکنند! اما این‏ها تا آخرین لحظه از دیکتاتور دفاع و حمایت کردند... آمریکائى‏ها سعى کردند حالا که حسنى مبارک را در مصر یا بن‏على را در تونس از دست دادند، شاید بتوانند شاکله نظام را حفظ کنند. آدمها عوض بشوند، اما نظام باقى بماند؛ لذا اصرار و پافشارى کردند که در آن کشورها یک نخست‏وزیر حتماً باید بماند؛ اما ملتها قیام خودشان را ادامه دادند، بر این ترفند هم فائق آمدند و این دولتها را هم ساقط کردند. به توفیق الهى، به حول و قوه الهى، سلسله شکستهاى آمریکا در این منطقه ادامه پیدا خواهد کرد...این‏ها بعد از آن‏که عوامل خود را در این کشورها از دست دادند، دو تا ترفند را در پیش گرفتند: یکى فرصت‏طلبى، یکى شبیه‏سازى. فرصت‏طلبى‏شان این بود که خواستند این انقلابها را مصادره کنند؛ یعنى سر مردم را کلاه بگذارند، با آن‏ها اظهار همراهى کنند، افراد طرفدار خودشان را سر کار بیاورند. آن‏ها در این کار شکست خوردند. دوم، شبیه‏سازى بود. شبیه‏سازى یعنى شبیه آنچه را که در مصر و در تونس و در لیبى و در بعضى از کشورهاى دیگر اتفاق افتاده است، مثلاً بتوانند در ایران - ایرانِ مردم‏سالارى دینى، ایرانِ ملت - پیاده کنند! عواملشان در داخل کشور، مردمان ضعیف، فرومایه، حقیقتاً دستخوش هوى‏هاى نفسانى، سعى کردند شاید بتوانند این کار را بکنند. خواستند در اینجا حرکتِ شکست‏خورده، حرکت کاریکاتورىِ مضحک به وجود بیاورند؛ اما خب، ملت ایران توى دهنشان زد. "

منافق واقعى آمریکاست. نفاق واقعى، عملى است که این‏ها دارند انجام مى‏دهند
بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب نظام آمریکایى را منافق اصلى در اوضاع منطقه مى‏خوانند و خاطر نشان مى‏سازند: "منافق واقعى آمریکاست. نفاق واقعى، عملى است که این‏ها دارند انجام مى‏دهند؛ ادعاى دفاع از ملتها. در مورد مصر نفاق به خرج مى‏دهند، مى‏گویند ما طرفدار ملتیم؛ دروغ مى‏گویند. این‏ها با دشمن ملت تا لحظه آخر همکارى کردند. در مورد تونس عین همین حرف را مى‏زنند، مى‏گویند طرفدار ملتیم. حالا بد نیست ملت عزیز ما بدانند که رئیس‏جمهور آمریکا به ملت ایران پیغام داده که ما طرفدار شما هستیم! ادعا مى‏کنند که ما با دیکتاتورى مخالفیم، با حقوق ملتها موافقیم؛ دروغ مى‏گویند. "

موضع نظام جمهورى اسلامى‏
از سوى دیگر باید خاطر نشان ساخت که موضع جمهورى اسلامى ایران در اوضاع منطقه کاملا روشن و حمایت از ملت‏ها در برابر حکومت‏هاى سرکوبگر و فاسد آن‏هاست. "در قضایاى منطقه، موضع نظام جمهورى اسلامى روشن است. موضع ما، دفاع از ملتها و حقوق ملتهاست. ما با ملتهاى مسلمان و ملتهاى مظلوم در هر نقطه عالم موافقیم؛ با زورگویان و مستکبران و دیکتاتورها و خبیثها و سلطه‏گران و غارتگران در هر نقطه دنیا مخالفیم؛ این موضع ملت ایران و موضع نظام اسلامى است؛ این موضع آشکار و عیان نظام جمهورى اسلامى است. سیاستها این است، دلها این است، منطقها و بیانها هم این است؛ هم از سوى ملت، هم از سوى مسؤولین. "

دو نقطه قابل توجه وجود دارد: یک نقطه لیبى است، یک نقطه بحرین است‏
در میان تحولات منطقه دو کشور بحرین و لیبى با وضعیت قابل توجهى روبرو شده‏اند. در لیبى سرکوب گسترده و وحشیانه مردم توسط دیکتاتور دیوانه این کشور را شاهد هستیم و در بحرین سرکوب وحشیانه مردم این کشور توسط نظامیان خارجى و ورود ارتش سرکوبگر عربستان سعودى به این کشور. به تعبیر رهبر معظم انقلاب: "دو نقطه قابل توجه وجود دارد: یک نقطه لیبى است، یک نقطه بحرین است. در قضیه لیبى، ما رفتارى را که دولت لیبى با مردم در پیش گرفته بود و در پیش گرفته است - کشتار مردم، فشار بر مردم، بمباران شهرها، کشتن غیر نظامیان - صددرصد محکوم مى‏کنیم؛ اما ورود آمریکائى‏ها، دخالت آمریکا و غربى‏ها را هم صددرصد محکوم مى‏کنیم. آن‏ها ادعا مى‏کنند که ما مى‏خواهیم به دفاع از مردم وارد لیبى شویم، یا در لیبى عملیات نظامى انجام مى‏دهیم؛ این اصلاً قابل قبول نیست. آن‏ها اگر حقیقتاً طرفدار مردم لیبى بودند، اگر دلشان به حال مردم لیبى مى‏سوخت، الان یک ماه است که مردم لیبى دارند بمباران مى‏شوند؛ مى‏خواستید کمکشان کنید، به آن‏ها اسلحه بدهید، امکانات بدهید، ضد هوائى بدهید. به جاى این کارها، یک ماه نشستند کشتار مردم را تماشا کردند؛ حالا مى‏خواهند وارد شوند! پس شما به دفاع از مردم نیامده‏اید؛ شما دنبال نفت لیبى هستید، شما دنبال گرفتن جاى پا در لیبى هستید...و اما مسأله بحرین. مسأله بحرین از لحاظ ماهیت، درست مثل مسائل دیگر کشورهاى منطقه است. یعنى مسأله بحرین با مسأله مصر، با مسأله تونس، با مسأله لیبى هیچ فرقى ندارد؛ ملتى هستند، حکومتى بر سر آن‏هاست که حقوق آن‏ها را نادیده مى‏گیرد. ملت بحرین با این قیامشان چه مى‏خواستند؟...غربى‏ها فرصت را مغتنم شمردند، براى این‏که در قضایاى منطقه دخالت کنند، با طرح یک مسأله جدید؛ مسأله شیعه و سنى. چون مردم بحرین بیچاره‏ها شیعه‏اند، بنابراین هیچ کس در دنیا نباید از آن‏ها حمایت کند! تلویزیونهائى که جزئیات قضایاى منطقه را پخش مى‏کردند، نسبت به قضایاى بحرین سکوت کنند، کشتار مردم بحرین را منعکس نکنند؛ یک عده‏اى هم دربیایند در کشورهاى حاشیه خلیج فارس - چه سیاستمدار، چه روزنامه‏نگار - گزافه‏گوئى کنند، بگویند مسأله بحرین جنگ بین شیعه و سنى است!...میگویند چرا ایران از مردم بحرین پشتیبانى مى‏کند. خب، ما از همه پشتیبانى کردیم. ما سى و دو سال است که از مردم فلسطین داریم پشتیبانى مى‏کنیم؛ کدامیک از کشورها، دولتها و ملتها در این سى و دو سال این پشتیبانى را کردند؟ مگر ملت فلسطین شیعه‏اند؟ در مورد غزه مردم ما چقدر تلاش کردند. جوانهاى ما رفتند فرودگاه که راه بیفتند بروند غزه! عازم بودند بروند غزه، علیه اسرائیل بجنگند. "

مسأله را مسأله شیعه و سنى نکنید؛ این بزرگترین خدمت به آمریکاست‏
به عنوان آخرین نکته باید خاطر نشان ساخت که دسیسه دشمن در تحولات منطقه و خصوص بحرین این است که این تحولات را درگیرى شیعه و سنى نشان دهند و همگان باید توجه داشته باشند که چنین رویکردى به نفع آمریکا و بزرگترین خدمت به استکبار است که به جاى پى‏گیرى اهداف اصلى انقلاب مردم بحرین آن‏ها را وارد یک درگیرى بى‏حاصل و مضر نماییم که دشمنان اسلام از آن بهره مى‏برند. ملت بحرین البته ملتى مسلمان هستند و باید از حکومت سرکوبگر و وابسته و ظالمى که براى سرکوب مردمش به نیروى خارجى متوسل مى‏شود آزاد شوند و این درحالى است که این تحولات در بحرین ارتباطى با شیعه و سنى بودن ندارد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب: "بنابراین بحث شیعه و سنى نیست. بدخواهانه و بددلانه سعى مى‏کنند مسأله بحرین را به عنوان یک مسأله شیعه و سنى وانمود و قلمداد کنند. متأسفانه بعضى از کسانى که آدم خیال مى‏کند انگیزه سوئى هم ندارند، در این دام افتادند. اگر خیرخواهانى در این بین وجود دارند، من به آن‏ها اعلام مى‏کنم: مسأله را مسأله شیعه و سنى نکنید؛ این بزرگترین خدمت به آمریکاست؛ این بزرگترین خدمت به دشمنان امت اسلامى است که حرکت عمومىِ ضد استبدادى یک ملت را حمل مى‏کنند به دعواى شیعه و سنى؛ دعواى شیعه و سنى وجود ندارد. "

 

  نظرات ()
صله رحم ولو به یک سلام نویسنده: غلامحسین بسته آهنگ - ۱۳٩٠/۱/٥

صله رحم ولو به یک سلام

امیر مؤمنان (ع) فرمود: با ارحام خود ارتباط داشته باشید گر چه به سلامى باشد، زیراخدای تبارک و تعالى مى‏فرماید: بترسید از خدا زیرا بازپرسى می شوید از او و از ارحام . (۱: النساء) آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار، ج‏۱، ص: ۶۰

  نظرات ()
مطالب اخیر حضرت امام خامنه ای حضرت فاطمه علیهاالسلام :خداوند امر به معروف را براى اصلاح مردم قرار داد . دلم با یاد زهرا (س) بی قرار است السلام علیک یا فاطمه الزهرا یا بنت رسول الله من نمی گویم چه شد .... سکوت علی(ع) رضایت از فریاد زهرا(س) بود حضرت امام خامنه ای بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی احترام حضرت موسی (ع) و حضرت خضر (ع)
کلمات کلیدی وبلاگ حضرت فاطمه (س) (٦۸) سلامٌ علی آل یاسین (٦٥) مهدی(عج) (٦٤) مهدویت (٦۱) شیعه (٦٠) علی (ع) (٥۸) مذهبی (٥٦) تصویر (٥٤) مطالب عمومی (٥٤) برنامه هیئت (٥٤) فرهنگی (٥٢) رمضان (٥٢) خداحافظ رمضان (٥۱) امام شناسی (٤٢) کلام تازه (٤٠) زینب(س) (۳٧) امام خامنه ای (۳٧) امام حسین(ع) (۳٥) آیت الله خامنه ای (۳٥) شعبان (۳۳) عید فطر (۳۳) مقام عظمای ولایت (۳٢) مقام معظم رهبری (۳۱) امام سجاد(ع) (٢٧) ایران (٢٥) حضرت محمد(ص) (٢۳) امام خمینی (٢٢) تکلیف عصر غیبت (۱٩) یادمون باشه (۱٩) پیروی از هدایت (۱٩) ماه رجب (۱٧) گریه بر حسین(ع) (۱٦) منزل حضرت علی(ع) (۱٥) زیارت امام حسین(ع) (۱٥) فاطمیه اول (۱٤) فدک (۱٤) خطبه فدکیه (۱۳) خدا (۱۳) پیام عاشورا (۱۳) اوضاع پرابهام (۱٢) خبر (۱٢) عکس (۱٢) قرآن (۱۱) حضرت عباس (۱۱) ساقی العطاشا (۱۱) امام حسن مجتبی (ع) (۱۱) موکب (۱۱) سفر به نجف (۱٠) سفر به نجف و کوفه (۱٠) مقام امام زمان و حضرت امام صادق (۱٠) این عمار (۱٠) همایش شیرخوارگان (۱٠) علی اصغر(ع) (۱٠) بازگشت از کربلا (۱٠) سقا (۱٠) اربعین حسینی (۱٠) شب قدر (۱٠) محرم (۱٠) عاشورا (۱٠) کربلا (۱٠) ابوالفضل (۱٠) ولایت (۱٠) تفکر (٩) امام باقر(ع) (٩) سیدالشهدا (٩) قبرستان وادی السلام (٩) حجاب (۸) نیایش (٧) امام صادق (ع) (٧) آرامش (٧) پدر (٧) مدینه (٧) نهج البلاغه (٧) لیله الرغائب (٦) عتبات عالیات (٦) تحول اقتصادی (٦) عربستان (٦) اعتکاف (٦) روایات (٦) شعر (٦) انقلاب (٦) غدیر (٦) اطلاعیه (٦) عمر (٦) نوروز (٦) مصرف یارانه ها (٦) همه چیز درباره یارانه‌ها (٦) من و نیروی امنیتی (٦) جهاد اقتصادى (٦) حضرت جواد الائمه (ع) (٦) سفیانی (٦) نماز شب (٦) طرح تحول اقتصادی (٦) هدفمند کردن یارانه ها (٦) کمیت و کیفیت مبلغان (٦) خاورمیانه آتش زیرخاکستر (٦) تحلیل خروج سفیانی (٦) پاییز و بچه ها (٦) شدیدالایمان (٦) خاک بازی طفلان (٥) خطر وهابیت (٥) صله رحم (٥) عید غدیر (٥) امام موسی کاظم (ع) (٥) پیام به مردم مصر (٥) حضرت هود و صالح(ع) (٥) امام رضا (ع) (٥) امام هادی (ع) (٥) سوریه (٤) طنز (٤) لبنان (٤) چیزی شبیه به طنز (٤) وادی السلام (٤) اس ام اس روز مادر (٤) ابوموسی جزیره ایرانی (۳) اعتیاد (۳) آیت الله بهجت (۳) تبریک سال نو (۳) مصر (٢) بحرین (٢) وزیر نیرو (٢) صهیونیزم (٢) وهابیت (٢) رقیه (س) (۱)
دوستان من جدیدترین مسیجها و قشنگترین عکسها خبرگزاری ایران و جهان زئوس وبلاگی متفاوت گروه هنری مدیسه زمزمه های سبز محب الزینب لواشک ترش حامد تیموری بازمانده آخر جایی دیگر باغ رضوان آل ياسين مهدوي شهدا محب مهسا پریسا باغ رضوان امام رضا زوارالحسین خانه خوبان محب ولایت چشمه ریگی سولماز و پدر دیکشنری آنلاین هيات اهل بيت (ع) پرنیان(حمید زارعی) عزاداری سنتی بوشهر حاج عمار افسر جنگ نرم پرتال زیگور طراح قالب