غلامحسین بسته آهنگ
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ غلامحسین بسته آهنگ
آرشیو وبلاگ
      هیئت آل یاسین علیه السلام خورموج (بحث مهدویت و امامت و همچنین برنامه های مختلف فرهنگی)
همه چیز درباره یارانه‌ها نویسنده: غلامحسین بسته آهنگ - ۱۳۸٩/٩/۳٠

 

همه چیز درباره یارانه‌ها

 

چقد یارانه به هرکس تعلق می‌گیرد؟ قیمت‌ها چه تغییری کرده‌اند؟ مشکلی دارید و دنبال راه حلی هستید؟


با اعلام رئیس‌جمهور، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها رسما اجرایی شد.

طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، طرحی است که حذف یارانه‌های خدمات و کالاهای مصرفی و واقعی کردن قیمت‌های حامل انرژی را در دستور کار خود دارد. رئیس‌جمهور در رابطه با اهمیت اجرای این طرح گفت «با استفاده 4 برابر از انرژی متاسفانه رفاه نداریم» که این طرح می‌تواند این مسئله را برطرف کند.

اما این طرح چه تغییری در زندگی مردم ایجاد خواهد کرد؟ رئیس‌جمهور معتقد است که از روز اول اجرای این طرح، زندگی شش دهک جامعه دچار تغییر محسوس می‌شود، دو دهک باید صرفه‌جویی کنند و دو دهک باید خیلی صرفه‌جویی کنند و سبک زندگی خود را تغییر دهند.

یارانه حذف شده از خدمات و کالاها قرار است بین ایرانیان تقسیم شود؛ هر ایرانی برای مصرف دو ماه خود، ۸۹ هزار تومان دریافت خواهد کرد. این ۸۹ هزار تومان شامل ۸ هزار تومان یارانه اضافی نان است تا «مردم بتوانند نان با کیفیت مصرف کنند». تمام اشخاصی که برای دریافت یارانه‌ها ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند یارانه‌ها را از حساب‌های بانکی خود برداشت کنند. قرار است تا پایان سال، یک نوبت دیگر یارانه‌ها به حساب مردم واریز شود.

مردم می‌توانند این یارانه‌ها را به نحو دلخواه خود هزینه کنند گرچه رئیس‌جمهور از مردم خواست تا دو ماه صبرکنند و با بررسی قبض‌ها و هزینه‌ها به نتیجه‌گیری برای نحوه خرج مبالغ دست یابند.

آن‌گونه که ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده، قیمت‌های حامل‌های انرژی، آرد، نان و آب شرب (شهری و روستایی) تغییر کرده و «واقعی می‌شوند.» رئیس‌جمهور گفته تغییر قیمت‌ها با شیب ملایم رخ خواهند داد.

حامل‌های انرژی
مواد سوختی و برق، خدماتی هستند که در این بخش دچار تغییر قیمت شده‌اند.

قیمت بنزین، چه سهمیه‌ای و چه آزاد با افزایش همراه بوده است. بنابر اطلاعیه دولت، بنزین سهمیه‌ای لیتری ۴۰۰ تومان به فروش خواهد رسید. بنزین معمولی نیز لیتری ۷۰۰ تومان خواهد بود. البته این قیمت‌ها شامل بنزین‌های باقی‌مانده از قبل از ۲۸ آذر (سهمیه دی ماه) نمی‌شود، بدین معنی که ۵۰ لیتر سهمیه ریخته شده در روز ۲۷ آذر و سهمیه باقی‌مانده در کارت سوخت هر صاحب‌خودرو تا زمان پایان آن به قیمت لیتری صد تومان به فروش خواهد رسید. قیمت سهمیه‌ای بنزین سوپر لیتری ۵۰۰ تومان و قیمت آزاد بنزین سوپر نیز لیتری ۸۰۰ تومان است.

گاز مایع (

LPG)، دیگر حامل انرژی است که با افزایش قیمت روبرو شده است. گاز مایع برای حمل و نقل لیتری ۳۰۰ تومان (هر کیلو ۵۴۰ تومان) و برای مصارف خانگی لیتری ۱۰۰ تومان (هر کیلو ۱۸۰ تومان) اعلام شده است. مقامات اعلام کرده‌اند که استفاده از این سوخت از دی ماه به بعد بدلیل اهمیت آن، «کنترل» خواهد شد. خودروهای گازسوز (CNG) از این پس باید برای هر متر مکعب سوخت، ۳۰۰ تومان (هر کیلوگرم ۴۰۵ تومان) پرداخت کنند. ظرفیت مخازن بزرگ CNG که بر روی خودروها نصب شده، ۲۰ متر معکب (۱۳ کیلوگرم) می‌باشد.

اگر در بخش‌های حمل و نقل، کشاوری و صنعت مشغول به کار هستید؛ گازوئیل سهمیه‌ای را به قیمت ۱۵۰ تومان و آزاد را به قیمت ۳۵۰ تومان دریافت کنید. گازوئیل نیروگاهی نیز ۳۵۰ تومان است. برای بخش کشاورزی روزانه ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل در نظر گرفته شده است.

دولت، قیمت نفت کوره نیروگاهی را ۲۰۰ تومان تعیین کرده و نفت کوره حرارتی نیز به همین قیمت به فروش می‌رسد. قیمت نفت سفید حرارتی برای مصارف خانگی بر اساس سهمیه منطقه‌ای، ۱۰۰ تومان است.

قیمت متوسط برق خانگی تا قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۷ تومان بود اما اکنون به ۲۲ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت تعیین شده برای حداقل مصرف هر کیلوات ساعت ۲۷ تومان در نظر گرفته شده است. قیمت برق مازاد بر ۱۰۰ کیلووات تا ۲۰۰ کیلووات ۳۲ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۲۰۰ کیلووات تا ۳۰۰کیلووات نیز ۷۲ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۳۰۰ کیلووات تا ۴۰۰ کیلووات ۱۳۰ تومان؛ قیمت برق مازاد بر ۴۰۰ کیلووات تا ۵۰۰ کیلووات ۱۵۰ تومان و قیمت برق مازاد بر ۵۰۰ کیلووات تا ۶۰۰ کیلووات ۱۹۰ تومان اعلام شده است.

 قیمت مناطق گرمسیر نیز ۱۴ تومان تعیین شده است.

قیمت برق صنعتی ۴۰ و برای کشاورزی ۱۴ تومان پیش‌بینی شده است.

قیمت متوسط هر مترمکعب گاز طبیعی (خانگی) که پیش از این حدود ۱۳ تومان بود به ۷۰ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت گاز بسته به منطقه سردسیر و گرم‌سیر متفاوت است.

آب شرب
گزارش خبرگزاری‌ها حاکی از این است که متوسط قیمت هر مترمکعب آب شرب برای کل کشور در منازل مسکونی ۲۵۰ تومان و برای قیمت آب بخش صنعت ۴۱۲ تومان در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها تعیین شده است. آب روستایی در بخش خانگی، ۹۵ تومان و بخش غیرخانگی ۴۰۰ تومان ابلاغ شده است.  البته قیمت خدمات فاضلاب هنوز هیچ تغییری نکرده است.

در این رابطه معاون وزیر نیرو گفته قیمت آب شرب خانگی در 10 طبقه از صفر تا 5 متر مکعب، از 5 تا 10 متر مکعب، از 10 تا 15 متر مکعب، 15 تا 20 متر مکعب، 20 تا 25 متر مکعب، 25 تا 30 متر مکعب، 30 تا 35 متر مکعب، 35 تا 40 متر مکعب، 40 تا 50 متر مکعب و طبقه دهم بالاتر از 50 متر مکعب قرار دارد. به گفته وی، قیمت آب 85 درصد مصرف‌کنندگان آب شهری زیر 3 هزار تومان در ماه افزایش پیدا می‌کند.

آرد و نان
هر کیلوگرم آرد در کل کشور بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ تومان خواهد بود و در واقع از امروز دیگر آرد ۴۰۰ تومانی، ۴۵۰ تومانی و یا ۷۵ ریالی وجود نخواهد داشت. مقامات مسئول اعلام کرده‌اند که قیمت آرد ۷ درصد ۲۸۰ تومان، آرد ۱۲ درصد ۲۹۰ تومان و آرد ۱۸ درصد ۳۰۰ تومان پیش
بینی شده است.

قیمت گندم در سراسر کشور تک‌نرخی و با قیمت ۲۵۰ تومان عرضه خواهد شد.

در همین حال جزئیاتی از جلسه قیمت‌گذاری نان منتشر شده اما هنوز قیمت نان نهایی نشده است. قیمتهای پیشنهادی عبارتند از لواش ۱۰۰ تومان، سنگک ۴۰۰ تومان، تافتون ۲۰۰ تومان و بربری ۳۵۰ تومان.

 

جدول متوسط قیمتها

کالاها

نرخ آزاد

بنزین (هر لیتر)

700 تومان

گازوئیل (هر لیتر)

350 تومان

گاز خودرو (هر کیلو وات ساعت)

300تومان

گاز طبیعی (هر متر مکعب)

700 تومان

برق (هر کیلو وات ساعت)

27 تا 210 تومان

آب (هر متر مکعب)

283 تومان

 

می‌خواهید محاسبه‌ای سرانگشتی از هزینه‌های خود داشته باشید؟ این هم ماشین حساب!

 

قیمت کالاها چه تغییری خواهد کرد؟
با ایجاد تغییر در قیمت حامل‌های انرژی و برخی دیگر خدمات، انتظار تغییر قیمت کالاها نیز وجود دارد اما رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی روز شنبه ۲۷ آذر خود تاکید کرد که حتی قیمت‌ها در برخی بخش‌ها با کاهش روبرو شود.

در عین حال رئیس‌جمهور از اصناف خواست تا تغییری در قیمت‌های خود ندهند و در صورتی که احتمال ضرر را می‌دهند با اصناف و یا وزارت بازرگانی و ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها تماس بگیرن و «دولت آن‌ها را کمک خواهد کرد تا به سوددهی برسند.»

در عین حال سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت نیز گفت ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها به مدیریت معاون اول رئیس‌جمهوری نظارت‌های کلی را انجام می‌دهد. در عین حال مردم در صورت بروز مشکل در خصوص قیمت‌های بازار باید با وزارت بازرگانی، بخش کشاورزی با وزارت کشاورزی و بخش صنعت با وزارت صنایع تماس بگیرند و این


دستگاه‌ها مکلفند شماره تلفن‌ و امکان ارتباطات مردم با خود را فراهم کنند. وزیر راه و ترابری هم گفته قیمت بلیط هواپیماها فعلا تغییری نخواهد کرد.

با توجه به وعده دولت، پس در صورت مشاهده هرگونه تغییر در قیمت کالاها و یا گران‌فروشی به بهانه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها با اصناف مربوطه و یا شماره تلفن ۱۲۴ وزارت بازرگانی تماس بگیرید. این تلفن ۲۴ ساعته فعال است ولی تنها از ساعت ۸ تا ۲۲ اپراتور پاسخ‌گو است و در بقیه ساعات می‌توانید پیام خود را ضبط کنید. شماره ۰۹۶۱۰ هم دیگر شماره‌ای است که می‌توانید برای شکایت با آن تماس بگیرید.
راهنما
مقامات دولتی از افکار عمومی خواسته‌اند تا به هیچ‌وجه به شایعات توجه نکنند و تنها به اطلاعات منتشره از مبادی رسمی و اطلاعیه‌های رسمی ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها توجه کنند.

می‌توانید اخبار با موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها را در بخش هدفمندی یارانه‌های
سرویس اقتصادی «فردا» دنبال کنید. کلیه اخبار مرتبط با این موضوع نیز از طریق برچسب هدفمند کردن یارانه‌ها در «فردا» قابل پیگیری است. [توجه: بخش فنی «فردا» بدلیل حملات ایجاد بار مجازی بر روی سرور سایت، موقتا امکان آرشیو و جست‌وجو از طریق برچسب را غیرفعال کرده که بزودی مجددا فعال خواهد شد]. منبع رسمی انتشار بیانیه‌ها مرتبط با هدفمند کردن یارانه‌ها، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت است. این بیانیه‌ها در خبرگزاری‌ها و صدا و سیما نیز منعکس می‌شوند. برای آشنایی بیش‌تر با قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و ساز و کارهای آن هم می‌توانید از وب‌سایت کارگروه تحول اقتصادی دولت استفاده کنید. برای ارتباط با این کارگروه می‌توانید با این شماره تلفن‌ها تماس بگیرید (اگر خارج از تهران هستید، کد ۰۲۱ را هم شماره‌گیری نمائید): ۳۳۹۶۷۱۰۰؛ ۳۳۹۶۷۲۰۰؛ ۳۹۹۰۲۰۱۴؛ ۳۹۹۰۲۲۱۰ .

با
وزارت بازرگانی نیز بغیر از تلفن ۱۲۴ و ۰۹۶۱۰ می‌توانید با تلفن ۸۲۲۱۱ تماس بگیرید.

اگر در رابطه با نحوه توزیع فرآورده‌های نفتی و یا قیمت آن‌ها هم سئوالی دارید، با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرید. ساعت ۸ صبح تا ۹ شب، زمان فعالیت این خط اعلام شده است.
وزارت نیرو نیز اعلام کرده که بزودی در قسمت
اخبار خود و بخش هدفمندی یارانه‌ها، اطلاعات بیش‌تری در رابطه با این طرح و خدمات این وزارت‌خانه منتشر خواهد کرد.

وزارت راه و ترابری هم راه‌های ارتباطی خود را پیامک و تلفن اعلام کرده است. شماره تلفن ۱۳۹ و شماره پیامک ۳۰۰۰۱۳۹ برای ارسال پیام در مورد قیمت بلیت قطار اعلام شده است. شماره تلفن‌های ۶۶۰۲۵۳۲۹؛ ۶۱۰۲۲۳۵۵؛ ۶۱۰۲۲۰۰۳ برای شکایت از قیمت بلیط‌های هواپیماها و شماره تلفن‌های ۴۴۶۶۲۳۴۴۸ و ۶۵۶۲۶۳۳۸ برای شکایت در مورد بلیط‌های شرکت هواپیمای ملی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است. اگر در رابطه با قیمت بلیط ناوگان برون‌شهری جاده‌ای شکایتی دارید، شماره پیامک ۳۰۰۰۱۴۲ و تلفن ۸۸۸۰۴۴۴۰۰ اعلام شده‌اند. (همه شماره تلفن‌ها با پیش‌شماره ۰۲۱ تهران) اگر مشتری
بانک ملی هستید و سئوالی در رابطه با هدفمند کردن یارانه‌ها و خدمات این بانک دارید؛ ضمن حضور در شعب، می‌توانید با شماره ۶۴۱۴ (با پیش شماره ۰۲۱ تهران) تماس بگیرید. هنوز دیگر بانک‌ها، اطلاعات تماس در رابطه با طرح هدفمندی یارانه‌ها را منتشر نکرده‌اند؛ اما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر به شعب بانک خود و یا سایت آن‌ها مراجعه نمائید.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر حضرت امام خامنه ای حضرت فاطمه علیهاالسلام :خداوند امر به معروف را براى اصلاح مردم قرار داد . دلم با یاد زهرا (س) بی قرار است السلام علیک یا فاطمه الزهرا یا بنت رسول الله من نمی گویم چه شد .... سکوت علی(ع) رضایت از فریاد زهرا(س) بود حضرت امام خامنه ای بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی احترام حضرت موسی (ع) و حضرت خضر (ع)
کلمات کلیدی وبلاگ حضرت فاطمه (س) (٦۸) سلامٌ علی آل یاسین (٦٥) مهدی(عج) (٦٤) مهدویت (٦۱) شیعه (٦٠) علی (ع) (٥۸) مذهبی (٥٦) تصویر (٥٤) مطالب عمومی (٥٤) برنامه هیئت (٥٤) فرهنگی (٥٢) رمضان (٥٢) خداحافظ رمضان (٥۱) امام شناسی (٤٢) کلام تازه (٤٠) زینب(س) (۳٧) امام خامنه ای (۳٧) امام حسین(ع) (۳٥) آیت الله خامنه ای (۳٥) شعبان (۳۳) عید فطر (۳۳) مقام عظمای ولایت (۳٢) مقام معظم رهبری (۳۱) امام سجاد(ع) (٢٧) ایران (٢٥) حضرت محمد(ص) (٢۳) امام خمینی (٢٢) تکلیف عصر غیبت (۱٩) یادمون باشه (۱٩) پیروی از هدایت (۱٩) ماه رجب (۱٧) گریه بر حسین(ع) (۱٦) منزل حضرت علی(ع) (۱٥) زیارت امام حسین(ع) (۱٥) فاطمیه اول (۱٤) فدک (۱٤) خطبه فدکیه (۱۳) خدا (۱۳) پیام عاشورا (۱۳) اوضاع پرابهام (۱٢) خبر (۱٢) عکس (۱٢) قرآن (۱۱) حضرت عباس (۱۱) ساقی العطاشا (۱۱) امام حسن مجتبی (ع) (۱۱) موکب (۱۱) سفر به نجف (۱٠) سفر به نجف و کوفه (۱٠) مقام امام زمان و حضرت امام صادق (۱٠) این عمار (۱٠) همایش شیرخوارگان (۱٠) علی اصغر(ع) (۱٠) بازگشت از کربلا (۱٠) سقا (۱٠) اربعین حسینی (۱٠) شب قدر (۱٠) محرم (۱٠) عاشورا (۱٠) کربلا (۱٠) ابوالفضل (۱٠) ولایت (۱٠) تفکر (٩) امام باقر(ع) (٩) سیدالشهدا (٩) قبرستان وادی السلام (٩) حجاب (۸) نیایش (٧) امام صادق (ع) (٧) آرامش (٧) پدر (٧) مدینه (٧) نهج البلاغه (٧) لیله الرغائب (٦) عتبات عالیات (٦) تحول اقتصادی (٦) عربستان (٦) اعتکاف (٦) روایات (٦) شعر (٦) انقلاب (٦) غدیر (٦) اطلاعیه (٦) عمر (٦) نوروز (٦) مصرف یارانه ها (٦) همه چیز درباره یارانه‌ها (٦) من و نیروی امنیتی (٦) جهاد اقتصادى (٦) حضرت جواد الائمه (ع) (٦) سفیانی (٦) نماز شب (٦) طرح تحول اقتصادی (٦) هدفمند کردن یارانه ها (٦) کمیت و کیفیت مبلغان (٦) خاورمیانه آتش زیرخاکستر (٦) تحلیل خروج سفیانی (٦) پاییز و بچه ها (٦) شدیدالایمان (٦) خاک بازی طفلان (٥) خطر وهابیت (٥) صله رحم (٥) عید غدیر (٥) امام موسی کاظم (ع) (٥) پیام به مردم مصر (٥) حضرت هود و صالح(ع) (٥) امام رضا (ع) (٥) امام هادی (ع) (٥) سوریه (٤) طنز (٤) لبنان (٤) چیزی شبیه به طنز (٤) وادی السلام (٤) اس ام اس روز مادر (٤) ابوموسی جزیره ایرانی (۳) اعتیاد (۳) آیت الله بهجت (۳) تبریک سال نو (۳) مصر (٢) بحرین (٢) وزیر نیرو (٢) صهیونیزم (٢) وهابیت (٢) رقیه (س) (۱)
دوستان من جدیدترین مسیجها و قشنگترین عکسها خبرگزاری ایران و جهان زئوس وبلاگی متفاوت گروه هنری مدیسه زمزمه های سبز محب الزینب لواشک ترش حامد تیموری بازمانده آخر جایی دیگر باغ رضوان آل ياسين مهدوي شهدا محب مهسا پریسا باغ رضوان امام رضا زوارالحسین خانه خوبان محب ولایت چشمه ریگی سولماز و پدر دیکشنری آنلاین هيات اهل بيت (ع) پرنیان(حمید زارعی) عزاداری سنتی بوشهر حاج عمار افسر جنگ نرم پرتال زیگور طراح قالب