آغاز اجرای طرح تحول اقتصادی

آغاز اجرای طرح تحول اقتصادی

 

عصرایران -محمود احمدی ن‍ژاد ،‌رئیس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی درباره طرح تحول اقتصادی توضیحاتی داد که اهم آن در زیر می آید:

*
امروز معادل شش و نیم میلیون بشکه نفت و گاز در کشور تولید و دو میلیون و سیصد هزار بشکه صادر و چهار میلیون و دویست هزار بشکه در داخل مصرف می شود.

 با احتساب هر بشکه نفت معادل 85 دلار در چهار میلیون و دویست هزار بشکه در 365 روز سالانه 120هزار میلیارد تومان مصرف انرژی در داخل داریم که این چهار برابر متوسط مصرف دنیاست.

  این در حالی است که ما بیش از چهار برابر متوسط دنیا رفاه نداریم و رفاه ما تقریبا معادل متوسط دنیاست و این انرژی باید در خدمت رفاه مردم باشد.

*
چند اشکال وجود دارد اول اینکه اسراف زیاد است و با مصرف کمتر نیز می توان همین سطح رفاه را حفظ کرد.

 اشکال دیگر این است که بهینه مصرف نمی کنیم و مصرف لوازم خانگی، خودرو، دستگاههای گرمایشی و سرمایشی ما بالاست.

  اشکال دیگر این است که همین مقدار مصرف نیز عادلانه توزیع نمی شود و بعضیها 30 برابر دیگران مصرف می کنند و باعث ایجاد فاصله طبقاتی می شوند در حالی که ما یارانه می دهیم تا عدالت برقرار شود.

*4 هزار تومان برای هر نفر در ماه بابت هزینه نان به حساب مردم واریز می شود.
  این واریز دوم در مرحله اول همین هفته و تا 7 الی 8 روز آینده انجام می شود.
 البته بخشی از هزینه نان در مرحله اول دیده شده است اما می خواهیم مردم نان خوب بخورند.

* با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها با محاسباتی که ما انجام داده ایم از همان روز اول وضع شش دهک جامعه به لطف خدا بهتر می شود.
دهک دهم ،‌ با این طرح ،‌ هزینه هایش 13 هزار تومان افزایش می یابد ولی 150 هزار تومان می گیرد.
 
‌با اجرای این قانون دو دهک جامعه باید یک کمی صرفه جویی کنند و دو دهک هم باید بیشتر صرفه جویی کنند.

 بالاخره خیلی زندگی مرفه و باز و بدون هیچ کنترلی دارند اینکه خوب نیست به نفع خودشان هم نیست این را باید کمی کنترل کنند و هزینه و مصرفشان را محدود کنند گرچه با اصلاحات اساسی که در اقتصاد انجام خواهد شد همه سود می برند.

* در سفرهای استانی دیده ام افرادی را که 25 سال است میوه نخورده اند. بچه ای را دیدم که لباس هم نداشت ولی نمی گفت به ما کمک کنید ،‌می گفت سقفمدرسه مان دارد می ریزد.

*
طرح تحول اقتصادی از بامداد یکشنبه ،‌28 آذر 89 آغاز می شود.

*‌با اجرای صحیح این طرح ،‌ظرف 5 سال ایران گلستان می شود.
بخشی از بودجه را صرف فناوری فضایی کردیم ،‌ دیدید که تا چه حدی پیشرفت کردیم و اگر کمی بودجه را بیشتر کنیم ،‌ظرف چهار سال موجود زنده به فضا می فرستیم.

* مرحله برداشت یارانه نقدی که به حساب سرپرست خانوار به ازای هر نفر 81 هزار تومان برای دو ماه واریز شده بود از روز یکشنبه 28 آذر 89 قابل برداشت است. مردم برای برداشت پول یارانه عجله نکنند،اکنون که قرار است از فردا این طرح شروع شود، مردم باید برای استفاده از پول یارانه ها برنامه ریزی کنند.

* در بخشهای مختلف از جمله صنعت، خدمات، بانکها و بازار بسته های خوبی پیش بینی شده و در برخی بخشها قرار است قیمتها پایین بیاید و خرید و فروش تسهیل شود.

*
از کسانی که از گرفتن یارانه انصراف داده اند ،‌تشکر می کنم.

* بهمن ماه دوباره به حساب مردم پول می ریزیم.

*
طرح تحول اقتصادی برای اولین بار است که در دنیا اجرا می شود.

/ 1 نظر / 7 بازدید
mojtaba hojatoleslami

سلام امیدوارم که بالاخره مسئولین و روسای مملکتمون به عقل رسیده باشند و دست از بازی کردن با نیروی اتمی‌ کشیده باشند. این ژاپنیها که انقدر وارد بودند بدبخت شدند حالا چه برسد به ما که کارشناسانمون یه سری روسی هستند که مثل چینیها و ژاپنیها به خدا ایمان ندارند حالا چطور میشه دلشون به حال ما بسوزه.این همه نفت داریم این همه سد داریم اما تا مردم را به پودر تبدیل نکنند ول کن نیستند. من فدای ولایت فقیه و رهبرم نه این دولتیها.