محرم در نقاط مختلف جهان چگونه می‌باشد؟

 

 محرم در نقاط مختلف جهان چگونه می‌باشد؟

در هند ساختمان‌هایی را برای عزاداری در اختیار مسلمانان قرارمی‌دهند و در بسیاری از مناطق هند و کشمیر، مسلمانان و دوستداران اهلبیت...


آنچه خواهید خواند، اختصاص دارد به برگزاری ماه محرم و سنت‌هاییاز این مراسم در سراسر دنیا که هر ساله در هر نقطه از جهان برگزارمی‌شود.

هند: در هند ساختمان‌هایی را برای عزاداری در اختیار مسلمانان قرارمی‌دهند و در بسیاری از مناطق هند و کشمیر، مسلمانان و دوستداران اهل بیت در ایامسوگواری محرم به ویژه از صبح تا قبل از ظهر عاشورا، خوردن و آشامیدن را به حداقلمی‌رسانند...

پاکستان: مردم پاکستان از دوازده قرن پیش مراسم سوگواری سالارشهیدان را برگزار می‌کنند. در مجالس پاکستانی‌ها، هنگامی که عزاداری شروع می‌شود،تمام سوگواران از خوردن، نوشیدن و سخن گفتن تا پایان مراسم خودداری می‌کنند. درپایان مراسم، عزاداران با غذاهایی شبیه آب‌گوشت و قیمه به همراه برنج زردرنگپذیرایی می‌شوند و ظهر عاشورا غذایی مانند حلیم که از گندم و گوشت تهیه می‌شود درکاسه بین عموم تقسیم می‌شود.

لبنان: از گذشته‌های دور مسلمانان لبنان باوجود حاکمیت حکومت مخالفشان دست به عزاداری می‌زدند، در این کشور از سال 1973 روزعاشورا برای اولین بار در تمامی مناطق لبنان و نهادهای دولتی و بازار، تعطیل رسمیاعلام شد. در روز عاشورا در لبنان غذاهای سنتی تهیه می‌شود، این غذاها حاوی نخود،آب‌گوشت، برنج، لپه و با طعم تند و ادویه‌دار است و عزاداران بعد از اجرای مراسمپذیرایی می‌شوند.

اردن: در اردن نیز مردم روز دهم ماه محرم، طبق سنت دیرینهبه یاد امام حسین(ع) و یارانش فقرا و مستمندان را اطعام می‌کنند. در این روز اغلبمسلمانان فعالیت روزانه خود را تعطیل می‌کنند و کار کردن را کنار می‌گذارند،مسلمانان این کشور در شهر موته بر سر مزار شهید جعفر طیار می‌روند و عزاداریمی‌کنند.

جنوب شرق آسیا: در جزیره سوماترای اندونزی به عزای حسینی، «تابوت» و در جاوه «سورات» می‌گویند. آنان در روز هفتم محرم، نمادی از دست امام حسین(ع) کهدر گلدانی نهاده شده را در معابر و خیابان‌ها گردانده و مردم به یاد وقایع کربلاسوگواری می‌کنند. صبح روز نهم محرم عمامه‌ای سفیدرنگ که توربان نامیده می‌شود بهنشانه عمامه امام حسین(ع) تهیه شده و در مراسمی، خاطراتی از فداکاری‌های سرورشهیدان بیان می‌شود در ماه محرم و صفر از جشن عروسی و ازدواج خودداریمی‌کنند.

مراکش: با فرا رسیدن ماه محرم در یک سنت عمومی مردم زکات اموالشانرا می‌پردازند و از صبح تا ظهر عاشورا از خوردن و آشامیدن خودداریمی‌کنند.
ترکیه: شیعیان در ترکیه روز تاسوعا و عاشورا را به عزاداری و راهانداختن دسته عزاداری و قمه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند و غذایی به نام «افشون» درستکرده و بین عموم تقسیم می‌کنند.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تالار گفتگویایرانیان

 

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
شور حسين(عليه السلام)

سلام بر فاطميه فاطميون عزيز با طرح بانوي بي حرم بروز و منتظر حضور شما هستيم.. كد 8 لوگوي سه گوش اختصاصي فاطميه كد18 نوحه زيبا ويژه فاطميه حتما شركت كنيد تا به همگان نشان دهيم شهادت مادرمان زهرا(سلام الله عليها) هرگز افسانه نيست.. آدرس پايگاه: Shorehosein.blogfa.com